Работно време на туристическите информационни центрове:
- Туристически информационен център гр. Брезово:- От понеделник до петък от 08:00 до 16:30 часа.
Радко Шопов - 0878399001
Мирена Чоновска - 0877474760
- Интерактивен информационен център с. Свежен (къщата на полк. Владимир Серафимов):Елка Генова : 0879898908
1.ПРАВИТЕ КАМЪНИ или БРАТЯТА,
както ги наричат местните хора. Закрепени върху неголяма хоризонтална скална площадка, само на няколко малки опорни точки, те се извисяват на 6 метра, като образуват 90 см проход, дълъг около 4 метра.
Може да се изчисли, че при средна плътност на преобладаващите в Сърнена Средна гора гранити около 2.7 т/м3, приблизителното тегло на всяка от плочите не е по-малко от 60 тона. Тази "невъзможна" конструкция е устояла хиляди години на силните разрушителни земетресения в познатото и неизвестно минало.
- ДОЛМЕН “ПЛОЧАТА”
Долмен “Плочата” е най-голямото мегалитно съоръжение от подобен тип, откривано на територията на България, според проф. Валерия Фол. Паметникът се намира на един от южните върхове на Средна гора над село Златосел. Долменът е регистриран по време на експедиция, организирана от научнопопулярното „Списание 8”, с научен ръководител проф. Валерия Фол през лятото на 2015г. Обектът е известен от години на жителите на околните населени места и любителите планинари, но за пръв път е посетен от научен екип и публикуван в пресата в бр.9 на „Списание 8” през 2015г.
Покривна плоча на съоръжението е с площ от над 25 кв.м. Същевременно местоположението на този археологически паметник разширява ареала, в който тази архитектурна и строителна традиция е регистрирана на българска територия – допреди откритието на обекта в българската археологическа наука битува мнението, че долмените са разпространени само на територията на Сакар, Странджа и Източните Родопи. Долменът е с идеална ориентация на изток и според доц. Алексей Стоев е свидетелство за напреднало астрономическо знание на древните жители на района. Проф. Валерия Фол разглежда мегалитния паметник, като много ранна (поне от II хил.пр.хр.) фамилна гробница на тракийска царска фамилия или на местен парадинастичен род, тъй като тракийски парадинастичен център е съществувал в района.
3.ЛЮЛЯКОВОТО СВЕТИЛИЩЕ СЪС СЛЪНЧЕВАТА СТЕЛА
Над с. Бабек, вдясно от пътя за с.Свежен, се извисява връх Градището. До Градището се достига след около 5 км. по черен път. Преди да се премине седловината, от която започва изкачването към него, се извисява група скали в люлякова гора. В тях за издълбани кръгли басейни, някои от които с улеи. Заради гъстата люлякова гора скалното светилище е наречено „Люляково” от проф.
Валерия Фол. По пътека между скалите, на около 50 метра югоизточно от светилището, на склон, обърнат на юг, в специално направено в скалите „легло”, е изправена и умело закрепена в основата със скални късове висока 2.5 метра каменна стела във формата на пламък. Лицевата и страна е обърната на юг и от нея се открива хоризонт към долината. Под стелата в скалата е оформена малка площадка. Добре изравнената предна част на стелата е силно изветрена и по нея не се забелязват следи от изображения и надпис. Според проф. Валерия Фол „Люляковото светилище” е типично извънселищно светилище с връх.
- КУТЕЛА
Тази странна чаша на гиганти се намира на няколко километра от село Розовец, по пътя за връх Братан. Мащабът и е голям – в нея спокойно може да влезе човек. Тя е изключително правилна, а близо до нея са останките на втора. Местните хора я наричат Кутела, защото дълго време се смятало, че е от IX век и е служила за кръщенета.
Днес обаче тази версия се приема за недостоверна, защото изключително тежкият предмет е с твърде сложна изработка, освен това се намира насред гората – далеч от селищата. Описан е още от братя Шкорпил, бил счупен на части, но през 70-те години възстановен. Прилича досущ на чаша, има и дръжки отстрани. Височината му е 1,5 метра, дълбочината 1,1 м. Стените са дебели 40 см. Дъното на вдлъбнатината има диаметър 50 см.
- ЯЙЦЕТО НА ЗМЕИЦАТА”
Единственото открито добре запазено мегалитно „яйце” на територията на България, се намира недалеч от с.Свежен. Наречено е „Яйцето на змеицата” заради наименованията на съседните хълмове – връх Змейовец и връх Самодивец – имена на фантастични същества, дошли от дълбоката древност и останали в българския фолклор и топонимия.
До „Яйцето на змеицата” се стига по древен път, на места прекрасно съхранен. Отклонението, за да се стъпи на древния път, се намира вляво между втория и третия километър от асфалтовия път между селата Бабек и Свежен. Възвишението с мегалитите е на 1 километър след отклонението. Фактът, че свещеното каменно „яйце” е до пътя, показва, че почит са отдавали не само хората от района, а и пътуващите от изток на запад и обратно по древния подбалкански път. За траките това е Космическото айце (или сфера), от което се ражда животът. Вероятно са извършвали ритуали пред него и са му принасяли дарове.
- МЕГАЛИТНАТА СЛЪНЧЕВА ВРАТА СЪС СЛЪНЧЕВ ДИСК ПРИ С. РОЗОВЕЦ МОЖЕМ ДА НАРЕЧЕМ „ВРАТАТА НА ЗАЛЕЗА“
мегалитната слънчева врата със слънчев диск при с. Розовец община Брезово. В две от грунтовите скали, обърнати на запад, е изсечен процеп с ширина около 54 см. Фасадата и особено стените му са чудесно изравнени. Отгоре между двете скали е поставен камък така, че образува рамката на врата с височина около 1.10 м. отвора на вратата се вижда изравнена скала, върху която с висок релеф е оформен слънчев диск, който също е обърнат в западна посока.
- ГРОБЪТ НА ХАДЖИ ДИМИТЪР
Гробът на Хаджи Димитър не е под връх Бузлуджа в Стара планина, както смята официалната история, а на връх Къдрафил в Средна гора. Според официалните исторически данни, Хаджи Димитър и трийсетина от неговите четници водят последния си бой на 18 юли 1868 г. Войводата е убит по време на тежкото сражение и след това погребан.
Той е ранен и е пренесен от негови другари до връх Къдрафил, който е в околностите на село Свежен. Там в продължение на един месец е хранен, гледан, превързван, превързани са му раните от свеженски и мраченишки пастири.
- КЪЩА МУЗЕЙ “ПОЛК. ВЛАДИМИР СЕРАФИМОВ”
Името на полковник Владимир Серафимов е светиня в Смолянския край. Помни се и в село Свежен в Средна гора, където е запазена родната му къща. Владимир Серафимов е роден в някогашното село Аджар, което днес носи името Свежен. Участник е в Сръбско-българската война.
- СТАРОТО УЧИЛИЩЕ В БРЕЗОВО
Първото светско училище в Брезово е създадено през 1837г. в двора на старата брезовска църква. По неофициални данни това е третото светско училище в страната. Сградата е на два етажа с четири класни стаи и учителска стая. Васил Левски, след като е основал революционен комитет в Брезово, неведнъж е идвал в училището
- КЪЩАТА МУЗЕЙ ЗЛАТЮ БОЯДЖИЕВ
Там може да се види експозиция с репродукции на някои от най-известните платна на Златю Бояджиев. В двете стаи на втория етаж, запазени в автентичния им вид, любителите на класическата българска живопис могат да видят „Брезовски овчари”, „На нивата”, „Селяни от Брезово”, „Апокалипсис”, „Помен”, "Портрет на бащата на художника", "Майката на художника", "Семеен портрет", "Портрет на младо момиче". Посетителите могат да се насладят също на „Нашият двор”, „Селяни от Брезово”, „Бараците” и любопитното платно „Клане на прасе” – действието се развива в родната му къща, която се вижда на заден план.
- ПАМЕТНИК НА ЗЛАТЮ БОЯДЖИЕВ
Намира се пред сградата на общинска администрация град Брезово.
Природните дадености, чистият въздух и вода, зелените гори и богатото историческо наследство създават условия за развитие на различни видове туризъм. Целта на общинското ръководство е да направи общината желана туристическа дестинация на българи и чужденци.
Сърнена Средна гора предлага живописни туристически маршрути за любителите на пешеходния и екстремен туризъм. Младежкият туристически еко отряд организира различни еко- кампании, форуми и акции за съхранение на биоразнообразието и чистотата на района.
На територията на общината има 82 язовира с обща повърхност над 7000 дка. , които предлагат отлични условия за развитие на водни спортове. Двете хижи- „ Братан” и „ Свежен” осигуряват условия за развитие на конния и ловен туризъм, а живописните планински и предпланински села- условия за отдих и развитие на селски туризъм.
Община Брезово работи по реализацията на множество проекти. Тяхната цел е развитието наинфраструктурата, индустрията, услугите, земеделието, животновъдството, образованието, културата и туризма. Тя предлага атрактивни възможности за инвестиции в областта на спорта, отдиха и туризма.