Община Брезово се намира в Южна България в североизточната част на Пловдивска област и заема площ от 446 кв. км. Тя граничи с общините Раковски, Карлово, Калояново, Павел Баня и Братя Даскалови. Град Брезово е
административен център на общината. Останалите населени места са селата: Бабек, Борец, Върбен, Дрангово, Зелениково, Златосел, Отец Кирилово, Пъдарско, Розовец, Свежен, Стрелци, Сърнегор, Тюркмен, Чехларе и Чоба. Населението е 8957 души.
Транспорт
Център на общината е гр. Брезово, който е важен транспортен център. През него преминават пътищата от Пловдив за Павел Баня и Казанлък; от Карлово за Чирпан и Южна България. Автомагистрала „Тракия” преминава на няколко километра от Брезово, което дава възможност за бърза и удобна връзка с цялата страна и Европа.
История. Преди години при изграждане на водоснабдителната мрежа на Брезово са открити останки от праисторическо селище от каменно медната епоха (от 4. хил. години пр. н. е.). Множество тракийски селищни и надгробни могили са пръснати в полето и в предпланинския пояс на общината.
Известни са могилите в Брезово, Чоба, Борец, Отец Кирилово, Розовец и др. Тези могили са едни от първите открити в страната. В една от тях, изследвана от братята Шкорпил, се предполага, че е погребан знатен тракийски вожд със златен венец, железен скиптър в дясната ръка и златен пръстен на лявата. Голяма част от могилите са разграбени още в древността, а съкровищата, открити по-късно се съхраняват в музеите в Пловдив, София, и Сан Петербург.
Според официалните документи Брезово е основано през 1576 г. В епохата на Българското Възраждане селището е играло особена за целия район. През 1837 година в него е построено четири класно светско училище, което по неофициални данни е третото в страната. Няколко години по-късно, през 1843 година е построена и църквата ”Св. Димитър” , днес паметник на културата, която е изографисана от Дебърски майстори – иконописци.
Апостолът на българската свобода Васил Левски е посещавал многократно Брезово, пял е в църквата и е провеждал срещи тайния революционен комитет в старата учителска стая.
По време на Руско турската Освободителна война, на 17.01.1878г. конната част на майор Федотов освобождава Брезово. В състава на отряда влизат руски и финландски войни. Кавалерийският отряд е част от Източната Троянска армия на генерал Радецки. Кольо Неновски- бъдещ кмет на Брезово, организира посрещането на освободителите. В памет на това събитие на 17 януари т. г. посланикът на Финландия у нас н. пр. г- н Мянсен откри паметна плоча.
Известни личности.
Световно известният художник Златю Бояджиев е роден в Брезово. Той е автор на стотици композиции, портрети и пейзажи, отличаващи се със своя драматизъм.
(Репродукции на картините на световно известния брезовско художник можете да разгледате в нашата галерия).
Минчо Кацаров- добре известният в артистичните среди портретист на Бетховен, също е роден в Брезово. Той живее и твори в Париж, където организира множество самостоятелни изложби между 1921 и 1953 г.
Енчо Пиронков е роден в брезовското село Розовец, завършва гимназия в Пловдив през 1952 година. Няма художествено образование, самобитен художник е. Става известен през 1961 година, когато негови картини са показани на Първата национална младежка изложба в София. Оттогава Пиронков е поставял над десет самостоятелни изложби в Пловдив и София, както и в чужбина: Берлин, Болоня, Будапеща, Варшава, Дрезден, Кьолн, Лайпциг и др.
Друг голям наш художник, Христо Станчев, е роден в брезовското село Свежен. Картината "На нивата" е дело на умелия български художник Христо Станчев, който е завършил във Флорентинската академия и специализира в Мюнхен. "На нивата" е произведение, което е принос в българската реалистична живопис.
От Брезово е и голямата театрална и киноактриса Цветана Манева